fbpx

Въведи ключова дума

За имунната система накратко

За имунната система накратко

Следващите редове имат за цел да ти припомнят колко невероятна и ценна е тази част от организма ти, за която се дават толкова съвети как да я предпазиш и засилиш, а реално най-вероятно не знаеш основното – каква е, къде се намира и как работи. Затова реших, че преди да започна да споделям практични и лесни идеи как действително да се погрижиш за имунната си система, да те разходя набързо из приказния й свят, пълен със завиден брой истински герои.

Съдържание на статията

  1. Какво прави имунната система
  2. Как се активира тя
  3. Къде се намира тя
  4. Основни герои в имунната система

 

Какво прави имунната система

Основната роля на имунната система е да те пази от вредители. Тя полага огромни услилия да се бори с различни патогени, които са вече в теб или тепърва нахлуват от заобикалящата те среда, като бактерии, вируси, паразити и гъбички, и да ги премахне от организма.

Имунитетът се дели на четири вида: [1]

Вроден

Това е имунитетът, с който се раждаш и който те пази от ден първи от появата ти на тази планета. Действа като първа линия на защита срещу патогените благодарение на кожата, лигавиците на гърлото, белите дробове и храносмилателен тракт, и др. Имунният му отговор е по-скоро общ и неспецифичен. Това означава, че ако патогенът успее да оцелее невредим, тогава е необходимо да се включи адаптивният имунитет.

Адаптивен (придобит)

Тази защита се развива с течение на времето. Когато се разболееш или ваксинираш, тялото ти изгражда база данни с антитела към различни недоброжелатели. Тоест, имунната ти система помни предишни врагове, изгражда имунологична памет и, при нужда, лесно може да реагира срещу специфичния патоген.

Пасивен

Тук имунитетът е взет назаем от друг източник и не е вечен. Например, бебето се ражда с антитела от майката през плацентата и се захранва с още такива чрез кърмата. Пасивният имунитет го предпазва от някои инфекции през първите години от живота му.

Имунизация

Тя се получава чрез поставяне на ваксини, които излагат тялото на антигени и отслабени патогени, за да можеш да се предпазиш от специфични инфекции и заболявания в бъдеще.

Как се активира тя?

Имунният отговор може да се задейства от много различни вещества, които тялото не разпознава като свои. Такива са антигените – протеини по повърхността на бактериите, гъбичките и вирусите. Когато даден антиген се прикрепи към рецептор на имунна клетка, в организма се задейства цяла поредица от процеси.

Ако се сблъскаш с болестотворен микроб за първи път, имунната ти система ти изготвя подробно досие на нашественика, което съхранява прилежно. При следваща среща, тя бързо извлича нужната информация от база данни, разпознава госта и може да се бори с него по-качествено и успешно.

Собствените клетки на тялото ти също имат протеини по повърхността си. Обикновено те не задействат имунната система да се бори с тях. За съжаление, обаче, понякога имунитетът погрешно решава, че собствените клетки на тялото са недоброжелатели и започва да ги атакува. Това е известно като автоимунен отговор и по този начин се отключват автоимунните заболявания. Темата е доста обширна и заслужава специално внимание, затова сега да се върнем обратно към имунната система.

Вроден и адаптивен имунитет

 

Къде се намира тя?

Накратко казано, разпръсната е из цялото тяло. Намира се в сливиците, лимфните възли и съдове, тимуса, далака, апендицита, костния мозък, дебелото черво, тънките черва, лигавицата на пикочния мехур и гениталиите, и тн. Смята се, че около 80% от имунната система се намира именно в червата.

Основни герои в имунната система

След като се запозна най-общо с функцията на имунната система, е време да представя и основните й бойци. [2] [3]

Бели кръвни телца (левкоцити)

Това са основните играчи; произвеждат се в костния мозък и са част от лимфната система. Те се движат свободно из кръвните и лимфните съдове, разположени паралелно на вени и артерии, и упорито търсят неприятели (микроби). Ако открият такива, първо се мултиплицират, после пускат сигнали на други клетки да направят същото и дружно им обявяват война.

Левкоцитите обикновено се „складират“ в тимуса, далака, костния мозък и лимфните възли. Различни клетки са назначени на работа от вродения и адаптивния имунитет.

Вроден имунитет:

Състои се от мастоцити, фагоцити (макрофаги, неутрофили и дендритни клетки), базофили и еозинофили, клетки на естествени убийци (NK) и др.

Без да се губиш в морето от информация, ти представям основните им характеристики:

  • Мастоцитите имат много задължение, включително заздравяването на рани и защита от патогени;
  • Макрофагите са специалисти в разчистване на повредени или мъртви клетки;
  • Неутрофилите предпочитат да атакуват бактериите директно;
  • Дендритни клетки, които са на повърхността на кожата, събират информация за патогени от заобикалящата ги среда и служат за връзка между вродената и адативната имунна система;
  • Базофилите и еозинофилите пазят от паразити и алергични реакции;
  • NK клетките имат за цел да екзекутират компрометирани клетки в тялото, като раковите и инфектираните с вирус.

 

Адаптивен имунитет:

Най-значимият му компонент са лимфоцитите, които помагат на тялото да запомни проявили се нападатели и да ги разпознае, ако решат да се появят отново. Образуват се в костния мозък. Някои остават там и се превръщат в Б-клетки, други се отправят към тимуса и стават Т-клетки. Каква е разликата между тях?

Б-лимфоцити

Б-лимфоцитите са специалисти в произвеждането на антитела и сигнализиране към Т-клетките. Антителата са специални протеини, които се заключват към специфични антигени. Ролите са строго разпределени – една Б-клетка може да произвежда едно конкретно антитяло срещу даден антиген.

Антителата са част от голямото семейство на имуноглобулините, които имат много и различни роли:

  • Имуноглобулин G (IgG) – маркира микробите, така че другите клетки да могат да ги разпознават и да се справят с тях. Най-малък по размер, но най-многоброен, съставлява около 80% от антителата.
  • IgM – най-голям по размер и първенец за подпомогане унищожаването на чужди обекти.
  • IgA – представлява 10-15% от антителата. Концентрира се в секрети (слюнка, сълзи, черва, бронхи, простата, влагалище и тн.) където предпазва лигавиците от външни антигени.
  • IgE – предпазва от паразити, но е и главен виновник за алергиите.
  • IgD – остава свързан с Б-лимфоцитите, като им помага да стартират имунния отговор.

Самите антитела не унищожават антигените, а само ги маркират. Самото унищожение е работа на други клетки като фагоцитите, например.

Т-лимфоцити

Те, от своя страна, унищожават компрометираните клетки в тялото и вдигат на крак други левкоцити. Делят се на два основни типа:

  • Т-помощници (Th клетки) – те координират имунния отговор. Някои общуват с други клетки, други стимулират Б-клетките да произвеждат повече антитела, а трети привличат повече Т-клетки или фагоцити, унищожаващи антигените.
  • Т-цитотоксични лимфоцити (Т-килъри) – както подсказва името, тези герои безмилостно атакуват чужди клетки и това ги прави особено полезни за борба с вируси.

Току що се запозна с най-основните функции и компоненти на имунната система, която, вярвай ми, е далеч по-пъстра и сложна от това. Въпреки краткото описание, е важно да запомниш, че различни и многобройни видове клетки се опитват да работят в пълен синхрон за теб – за да те опазят в отлично здраве и да почистят неработещите си събратя.

Надявам се това да е добра и солидна основа, върху която да стъпим за предстоящите ни теми посветени на работата и подкрепата на имунитета. Ще споделя кои храни, билки, витамини, минерали и етерични масла подпомагат имунитета; как да подкрепиш естествения процес на детоксикацията в организма; каква е връзката между хроничното възпаление, хранителните непоносимости, чревното здраве, адреналната умора, емоционалното състояние, стреса и имунната система; как да си приготвиш натурални продукти за почистване и какво ли още не. Спирам дотук с разкритията, за да остане и елемент на изненада.


Използвани източници:

  1. How does the immune system work. (2020). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279364/
  2. The immune system. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/the-immune-system
  3. Newman, T. How the immune system works. (2018). https://www.medicalnewstoday.com/articles/320101#white-blood-cells  

Собственикът на сайта blissfulhearts.bg предоставя информация от медицински източници и научни проучвания, както и от личен опит. Посетителите на сайта да не използват предоставените материали без предварителна консултация със здравен специалист или лекар.


 

Свържи се с автора:

Ако мога да ти помогна с персонални съвети или насоки, не се колебай да се свържеш с мен тук email me или тук call me

Остави коментар

Твоят имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *