Твоят токсичен дом – мит или реалност?
Твоят дом е твоята крепост – факт. Но дали крепостта работи за дългосрочното ти благосъстояние или срещу него? Токсините, които се спотайват в дома ти, са поредният пример за химически стрес, на който подлагаш тялото си след козметиката и почистващите препарати. Разбира се, същите са приложими и за офиса, в който най-вероятно прекарваш добра част от деня си.
Без повече увертюри, директно се впускаме в забавната част.
Съдържание на статията
- Инхибитори на горене (ретарданти)
- Формалдехид
- Олово
- Перфлуорирани съединения (PFCs)
- Фталати
- Перхлоретилен (PERC)
- Нафталин
- Бензен
- Летливи органични съединения (ЛОС)
- Микотоксини
- Акари
- Електромагнитно излъчване
- Какво работи за мен
Инхибитори на горене (ретарданти)
Може да вдъхват сигурност и надежност, но всъщност хлорираните или бромираните инхибитори на горене далеч не са толкова безобидни. Добавят се в пластмасовите и текстилните продукти, за да покрият определени стандарти на безопасност. Въпреки че не всички инхибитори на горене са опасни, халогенираните и органофосфорните са притеснителни, заради съдържанието им на хлор или бром и фосфор, свързани съответно с въглерод.
Защо? Защото тези съединения влияят като ендокринни разрушители на жлезите с вътрешна секреция – оставят своя траен отпечатък върху щитовидната жлеза и репродуктивността.
Например, „хлорираният трис“ (TDCIPP) е вече забранен за използване в детски дрехи, тъй като доказано води до дефицит в двигателните умения, паметта и поведението при подрастващите, но се влага в различни мебели.
Ретардантите могат да се намерят в подови настилки като килими и мокети, мебелировка, матраци (с или без мемори пяна), дори и в бебешки възглавници.
Можеш да се предпазиш като разчиташ на по-природосъобразни средства – матрак само и единствено от естествен каучук, килими от чиста вълна, възглавници от гъши пух, одеала от вълна или памук и тн. Мебелите пък могат да са само от натурален дървен материал, обработен с възможно най-щадящи довършителни средства.
Избягвай синтетични тъкани като акрил, полиестер или полиамид – производни продукти от нефтената промишленост, които също се класифицират като ендокринни разрушители и оказват негативен ефект върху цялото тяло.
Формалдехид
За формалдехида вече писах в статията за вредите от конвенционалната козметика. Познат е като канцероген, който уврежда ДНК структурата и може да допринесе за развитието на алергични реакции, кожни раздразнения, астма, проблеми със зрението, дихателната и нервната системи, и др.
Формалдехидът е съставна част на лаковете, както и на материалите за запушване на цепнатини, за облицоване на таваните и драпериите, и др.
Токсинът много успешно се отделя от мебели, направени от изкуствени дървени материали като ПДЧ или МДФ заради лепилата, които се използват в работния процес. Колкото по-нови са мебелите, толкова повече формалдехид се отделя. Затова, заложи на мебели от истинско дърво.
Ако избереш изкуствената опция, информирай се за наличието на химикала и използвай влаго-абсорбиращи уреди и климатици за по-бързото елеминиране на токсичността.
Олово
Оловото е естествен елемент, който се намира в малки количества в земната кора. До тук добре – оловото се намира в земята и май там му е мястото.
Уви, индустриализацията на различните промишлености го премества в боите, тръбите и повечето водопроводни материали, керамиката, батериите, козметиката, детските играчки, бензина и много други. Следователно, оловото се намира вече в добри количества във въздуха, почвата, водата и … вътре в дома ти. А най-вероятно и в тялото ти.
Честото излагане на олово при бебета и малки деца може да доведе до увреждане на мозъка, слуха и зрението или да наруши хормоналното им развитие. При възрастните влияе върху хормоналното и репродуктивното здраве, като при дамите може да предизвика преждевременно раждане.
Какво да направиш? Сложи си филтър на чешмяната вода; смени си водопрободните тръби (ако е възможно); не купувай пластмасови играчки на децата, изхвърли масовата козметика и купувай ръчно изработена такава; внимавай какви керамични съдове използваш; когато пребоядисаш, не живей в помещението няколко дни, а го остави да се проверти добре.
Перфлуорирани съединения (PFCs)
Тези химикали са известни с магическите си свойства да правят материалите незалепващи или устойчиви на петна. Те се разграждат много бавно в околната среда и често се характеризират като устойчиви. Използват се за направата на тигани, тенджери, тепсии, дивани, килими, дрехи, матраци, опаковки за храна – навсякъде около нас са.
PFCs са неизменна част от автомобилостроенето, строителството, електронната промишленост и други.
Набират популярност със следните свои действия – свързват се с рак на гърдата, хормонален дисбаланс, стерилитет, увредена имунна система и бъбречни проблеми.
Тук е повече от подходящо да припомня да изхвърлиш на боклука съдовете за готвене с незалепващо покритие, защото точно там им е мястото. Довери се на стъкло, глина, неръждаема стомана, чугун и тн.
Фталати
Добре познатите ни фталати придават гъвкавост и издържливост на пластмасата, какъвто например е случаят с ПВЦ плоскостите. Фталатите са градивни единици и в доста строителни материали, дрехи, козметика, парфюми, опаковки на храни, играчки, винилови подови настилки, душ завеси и дъждобрани.
Химикалите увреждат репродуктивната система, увеличат риска от диабет и могат да предизвикат ранен пубертет при момичетата.
Как да се предпазиш от мултифункционалните фталати? Избягвай PVC пластмаса и продукти със синтетични аромати (парфюми, свещи, ароматизатори); инвестирай в дрехи от естествени материали; не се доверявай на пластмасови играчки; избирай умно подовата настилка в дома си – дърво и теракот се оформят като най-добрите опции.
Перхлоретилен (PERC)
Използваш ли услугите на кварталното химическо чистене? Ако отговорът е „да“, поговори си със служителите за този химикал, който може да увреди мозъка, централната нервна система, бъбреците, черния дроб и има вероятност да причини рак. В случай, че той присъства в услугата им, имай предвид, че плащаш за лошо здраве и е време да смениш доставчика.
Или да разчиташ на доброто старо пране вкъщи, за което вече разбра колко важно е да използваш природосъобразни, натурални или био прахове и омекотители.
Нафталин
Нафталинът се намира в смоли, багрила, репеланти срещу молци, инсектициди, пластмаса и горива.
Химикалът е предполагаем карцероген, който също може да увреди черния дроб, да наруши репродуктивното здраве, да допринесе за развитието на хемолитична анемия и неврологични увреждания при кърмачета.
Бензен
Различни системи за отопление и готвене, строителни материали и мебели могат да освободят бензен във въздуха на закрито. Ако разчиташ на гориво за готвене и отопление, знай, че нивата на бензен в дома ти могат да са повишени.
Дългосрочно излагане на бензен се свързва с увреждане на имунната система, анемия, развитие на ракови заболявания и други, докато краткосрочното такова може да предизвика замаяност, сънливост и главоболие.
Летливи органични съединения (ЛОС)
Защо и в този пост обръщам внимание на ЛОС? Защото са сред най-разпространените от всички замърсители на въздуха в закрити помещения. Ето и кратък списък на техните най-често срещани източници – мебели, строителни материали, килими, тапицерия, електронна техника, бои, препарати за отстраняване на боя, гипсокартон, офис консумативи, почистващи препарати и така нататък.
За разлика от токсичните химикали, ЛОС по-често се намират в домовете и офисите. Могат да допринесат за развитието на рак и хронични заболявания включително на централната нервна система, черен дроб и бъбреци.
Микотоксини
Микотоксините не се виждат с просто око. Разбираш, че имаш проблем с влагата, след като се е появил мухъл, а токсините вече са се натрупали в организма ти. Негативният им ефект може да варира от дразнене на лигавицата, през потискане на имунната система до развитие на рак.
За да избегнеш микотоксините, чисти филтрите на отоплителната, вентилационната или климатичната система редовно. Поддържай относителна влажност под 60%, което може да наложи изсушаване на въздуха в някои части на дома.
Акари
Не точно създадени от човека химикали, а микроскопични роднини на паяка. Обичат да живеят в матраците, спалното бельо, меката мебел, килимите и завесите. Хранят се с мъртвите клетки на кожата на хора и животни, като съществуват най-добре в топла и влажна среда.
Изхождайки от тази логика, почистване с парна прахосмукачка едва ли е най-ефикасният вариант за поддържане на добра хигиена. По-скоро използвай обикновена прахосмукачка, сменяй чаршафите редовно и ги пръскай често с вода с етерично масло от лавандула и/или мента. Сбогувай се с килими, мокети, тежки завеси и всякакъв друг текстил, който събира прах.
Електромагнитно излъчване
Също не токсин, но с токсичен ефект върху тялото. Темата заслужава специална публикация. Към момента има добър набор от текущи и минали научни изследвания, които наблягат на потенциалния канцерогенен ефект на електромагнитното излъчване върху организма. Предполага се, че причинява оксидативен стрес и хронично възпаление; вреди на ДНК ниво; повишава пропускливостта на кръвно-мозъчната бариера; допринася за неврологични проблеми, хронична умора, фибромиалгия, нарушена имунна функция, спонтанни аборти, шум в ушите и нарушения на съня.
С други думи, да ни е честита новата реалност! И внимавай с каква продължителност се облъчваш ежедневно на умния ти телефон, таблет, лаптоп и подобни. Защото набъбналата цифра, която се появява след като теглиш чертата, е от голямо значение.
Какво работи за мен
Уви, не живея в перфектен дом според всички гореизброени критерии, но определено му подобрявам състоянието пред изминалите няколко години. Все пак не целта е важна, а пътят до нея.
На кратко:
- Премахнала съм пътеки, мокети, тежки завеси и подобни;
- Набелязала съм си един матрак от естествен каучук, с който мисля да се сдобия в близко бъдеще;
- Поне веднъж седмично пръскам матрака и възглавниците с разтвор с етерично масло от лавандула;
- Одеала са ми от вълна или памук;
- Избягвам синтетични тъкани като акрил, полиестер или полиамид;
- Имам филтър на чешмяната вода;
- Сменила съм водопрободните тръби;
- Не купувам пластмасови прахосъбирачки (и не искам да ми подаряват такива!);
- Не използвам масова козметика или препарати за почистване;
- Забравила съм за свещите и ароматизантите отдавна;
- Готвя основно в стъклени съдове или такива от неръждаема стомана, но след като съм прочела етикетите;
- Проветрявам добре ако ми се наложи да боядисвам вкъщи и внимателно си подбирам боите за целта;
- Слагам си телефона на самолетен режим преди сън и изключвам wifi-а (не че съседите не ме облъчват, но все пак…)
Тук свършва днешната ни позитивна одисея. Да, позитивна! Избра да се запознаеш с повечето опасности, които дебнат в твоя дом. Сега ти предстоят още избори – да вземеш информирано решение за своето дългосрочно здраве и да премахнеш различните алергени поетапно, съобразено с бюджета ти или нищо да не направиш.
Също така, ако ти предстои местене в нов дом или ремонт на настоящ, можеш да тръгнеш по трънливия, но сигурен път да си направиш обстойно собствено проучване и да избереш най-малко токсичните строителни материали и цялосто обзавеждане. Ще инвестираш мъдро сега, за да се наслаждаваш на прекрасен земен път и занапред. Или пък можеш нищо да не предприемеш.
Всичко е въпрос на избори и възприятие на предоставените ни житейски предизвикателства.
Играй осъзнато!
Използвани източници:
- Bendix, A. Toxic chemicals in your home could be linked to cancer, autism, and reproductive issues. (2020). https://www.businessinsider.com/toxic-chemicals-in-your-home-2018-11
-
7 причини домът ви да не е толкова безопасен, колкото смятате. (2014). https://zdravivsekiden.com/7-prichini-domat-vi-da-ne-e-tolkova-bezopasen-kolkoto-smiatate/
-
10 Steps to Get Toxic Chemicals Out of Your Home. https://www.madesafe.org/education/whats-in-that/home-detox/
-
Toxic Chemicals in Your Home. (2013). http://uniwell.weebly.com/blog/toxic-chemicals-in-your-home#sthash.qcqHmAaK.OJw73iQO.dpbs
-
Household Chemical Products and Their Health Risk. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11397-household-chemical-products-and-their-health-risk
- Green, E. 13 Toxic Chemicals Lurking in Your Home. https://www.greenamerica.org/your-home-detoxed/13-toxic-chemicals-lurking-your-home
Собственикът на сайта blissfulhearts.bg предоставя информация от медицински източници и научни проучвания, както и от личен опит. Посетителите на сайта да не използват предоставените материали без предварителна консултация със здравен специалист или лекар.