fbpx

Въведи ключова дума

Пролетно почистване на тялото

Пролетно почистване на тялото

Всяка година когато пукне първа пролет доста хора се впускат в детокс, всеки със своите  лични разбирания, как трябва да се случи, кога, за колко време и така нататък. Но, преди да се озовеш в поредното такова приключение, те съветвам да си припомниш, че тялото е една перфектна машина с часовников механизъм, която знае как да се самопочиства ежесекундно. В помощ на този постоянен процес участват много органи – черният дроб, който е главният детоксификатор на токсини от кръвта; лимфата и кръвоносните съдове, които почистват отделните клетки; кожата, която изхвърля токсини чрез потене; бъбреците, които филтрират литри кръв и и отделят замърсителите чрез урината; белият дроб, който изхвърля въглероден диоксид; червата, които извличат ценни вещества от храната, за да отделят отпадъчните продукти и така нататък.

Разбира се, винаги е добра идея да положиш малко усилия, които да допринесат за по-ефикасната детоксикация и същевременно да не костват много време и усилия. 

Но защо точно пролетта е сезонът за това, не спирах дълго време да се питам. Преди няколко години намерих своя отговор – защото според китайския часовник на органите през пролетта най-активни са жлъчния мехур и черния дроб. С други думи, те са звездите на сезона и този период е най-подходящ за тяхното стимулиране, подпомагане и почистване.

Откакто се сдобих с отговор на този мой въпрос, всяка година се радвам на пролетта в пълния й блясък. И всяка година се чувствам благословена от пъстротата, топлината, свежестта и щедростта, с която ме дарява. Опитвам се да я използвам мъдро като захвърля зимните привички и привествам изобилието от пресни продукти.  

Съдържание на статията

  1. Прием на храна, богата на антиоксиданти
  2. Прием на храна, богата на протеини
  3. Прием на храна, богата на полезни мазнини
  4. Хидратация
  5. Спорт
  6. Сън
  7. Какво работи за мен

Ето и няколко практически съвета от моя детокс период, които можеш да тестваш, да приложиш още днес и да подкрепиш естествено почистващите процеси в тялото си:

Прием на храна, богата на антиоксиданти

Добре известен факт е, че токсините спомагат за образуването на свободни радикали, които от своя страна нанасят щети в организма. Затова е важно в основата на всички хранения да са зеленчуци и плодове богати на флавоноиди и каротеноиди, защото те неутрализират действието на вредителите.

Флавоноиди можеш да си набавиш от горските и цитрусовите плодове, магданоза, лука, цвеклото, чушките, броколите и тн. Каротеноидите пък се помещават в морковите, кайсиите, спанака, сладкия картоф, доматите, кейла.

Използай щедро сезонните предложения на пролетта – зеленолистните като лапад, киселец, маруля, коприва, спанак, левурда са пълни с фибри за бавно храносмилане, както и минерали и витамини за успешна детоксикация.

Не обръщай гръб на аспержите, пресния чесън и лук, защото те също пристигат със завиден арсенал от противовъзпалителни и антиоксидантни свойства.

Въпреки че се считат за извънсезонни, сърце не ми дава да подмина кръстоцветните зеленчуци. Те са отличен източник на вит. Ц и разтворими фибри, които са ценни вещества за доброто почистване на организма. Представители на семейство кръстоцветни са зеле (обикновено, брюкселско, китайско), броколи, карфиол, бок чой, ряпа, кейл, хрян, алабаш, синап, кресон, дива рукола.

Към ястията си добавяй много пресни сезонни билки за допълнителен детоксикиращ ефект като джоджен, мента, кориандър, копър, магданоз, розмарин и други. Ако използваш чуждоземците курмума и джинджифил, те също ще дадат своя противовъзпалителен принос, а и ще спомогнат за производството на храносмилателните ензими.

С други думи – колкото по-пъстро на цветове е ястието ти, толкова по-големи ползи за организма ти ще има то.

Прием на храна, богата на протеини

Тялото ти се нуждае от достатъчно аминокиселини, за да се справи добре с детоксикацията и да изхвърли максимално количество токсини. Затова снабдяването с чисти продукти от животински произход е важно – приемът на замърсители от хранителни източници е занижен и процесът върви гладко. Такива продукти можеш да намериш в магазинната мрежа на щандовете за здравословно хранене или от локални малки производители.

Препоръчително е да си набавяш растителни протеини (бобови, ядки, семена) също от местни производители или такива, на които имаш доверие.

Фаворитът ми в тази група са ядките. Съдържат фибри, антиоксиданти, протеини, полезни мазнини, витамини и минерали. Консумацията им оптимизира функцията на черния дроб и повишава нивата на ензими, което от своя страна допълнително стимулира детоксикацията.

Не забравяй, че оптималният вариант за консумация на ядки е те да са сурови и предварително киснати. По този начин се понижава съдържанието на естествено присъстващите ензимни инхибитори в тях и се увеличава истинската им полезност. Родните ни предложения са орехи, бадеми, лешници, но спокойно можеш да включиш и други.

Прием на храна, богата на полезни мазнини

Добрите мазнини за детоксикация са възможно най-малко преработваните. Ще ги откриеш в авокадото, натуралните маслини, студено пресования екстра върджин зехтин, кокосовото масло, маслото от макадамия, диво уловената риба и други. Мазнините балансират кръвната захар и хормоните, затова е полезно да ги включиш в умерено количество към всяко хранене.

Един ценен съвет – към салатите винаги добавяй по малко мазнина. Дали ще е зехтин, маслини или авокато, няма значение. Мазнината помага за по-доброто усвояване на ценни вещества от пресните зеленчуци. Например, морковът е богат на бета-каротин, който в тялото се преобразува във масноразтворимия витамин А. Ако капнеш малко зехтин към морковената салата, определено ще облекчиш процеса.

Хидратация

Приемът на течности варира между 30 и 40 мл на килограм телесно тегло. Следователно ако тежиш 60 кг, дневното количество полезни течности, което е желателно да приемаш, е между 1.8 – 2.4 литра. За да подпомогнеш детоксикацията, можеш да увеличиш пиенето им, като малка част от бонус ефектите за организма ти ще бъдат подобрено храносмилане, чиста кожа, оптимална работа на стави, мускули, сърце и др. 

Освен водата, други полезни течности, които си заслужава да включиш към менюто си са билкови чайове, ферментирали напитки, кокосова вода, костен бульон, смутита от зеленолистни зеленчуци. А към самата вода можеш да добавиш малко количество прясно изцеден лимон, суров ябълков оцет или хималайска сол, които са богати на антиоксиданти и помагат на тялото да неутрализира стреса, причинен от свободните радикали. Тези напитки, освен почистващ ефект, имат и заздравяващ такъв за стомашно-чревния тракт.

Единствено по време на хранене не е препоръчително да приемаш течности, защото те разреждат концентрацията на стомашната киселина, а тя е от първостепенно значение за доброто разграждане и усвояване на протеини. 

Спорт

Спортът е важен, тъй като мобилизира тялото да раздвижи мастните депа, където обикновено се крият токсините, и да ги изхвърли чрез различните органи. В случай че не практикуваш спорт с висока интензивност, дори продължителното ходене, разходката с колело, йогата или танците могат да подпомогнат процеса за детоксикация. А бонусът към движението е и намаляване количеството на стрес в организма.

Сън

Добрият сън е един от основните фактори за успешна детоксикация, защото през това време се дава шанс на тялото да регенерира и да се подмлади. Златното правило е да се спи между 7 и 9 часа на денонощие, като е препоръчително поне 1 час преди сън да не използваш никакви източници на синя светлина (лаптопи, телевизори, телефони).  

Какво работи за мен

Това е основата, върху която изграждам пролетното почистване на организма си. Всяка година е с различна продължителност и интензивност. Съобразявам се с личните си нужди и поставени цели. Обикновено си правя и кръвни изследвания, за да проследя дали съм се сдобила с дефицит на минерали и витамини, и ако да – на които храни да наблегна.

Периодът ми на детоксикация обикновено започва с няколко дни на варени и пасирани зеленчуци със свежи подправки и полезна мазнина, топла вода с лимон, билкови чайове и костен бульон. По този начин давам шанс на стомаха да си почине и чревната лигавица да регенерира по-бързо и лесно. След това добавям към пасираните зеленчуци по един вид на ден киснати и варени бобови или зърнени продукти, както и ядки, и семена. Малко по-късно се захранвам със свежи и необработвани зеленчуци, и с по-твърда храна, изискваща повече дъвчене. Финално, връщам в менюто си животинския протеин (обикновено домашни кокоши яйца и субпродукти) поетапно и бавно.

По време на детоксикация е хубаво да се разделиш със захарта, глутена, млечните, всякакви подобрители, консерванти, оцветители и подобни. Готви си вкъщи, за да получиш максимален ефект от положените усилия.

Помни, че всеки организъм има специфични нужди. Ако за мен този хранителен модел работи, не означава, че ще проработи и за теб. Затова, не се колебай да се свържеш с мен, ако прецениш, че имаш нужда от насоки за подпомагане на тялото ти, съобразени с вкусовите ти предпочитания, възможности, цели и желания. Тази подкрепа може да се превърне в чудесна основа, върху която да изградиш собствените си балансирани хранителни навици и цялостно здравословно ежедневие в дългосрочен план.


Използвани източници:

  1. Hyman, M. How To Optimize Your Body’s Detoxification System with Maggie Ward. (2020). https://drhyman.com/blog/2020/10/26/podcast-hc28/
  2. Jockers, D. Top 12 Daily Detoxification Strategies. https://drjockers.com/daily-detoxification-strategies/
  3. Link, R. Detox Diet Plan: How to Detoxify the Body & Reset Your Health. (2018). https://draxe.com/nutrition/detox-diet/

Собственикът на сайта blissfulhearts.bg предоставя информация от медицински източници и научни проучвания, както и от личен опит. Посетителите на сайта да не използват предоставените материали без предварителна консултация със здравен специалист или лекар.

Свържи се с автора:

Ако мога да ти помогна с персонални съвети или насоки, не се колебай да се свържеш с мен тук email me или тук call me

Остави коментар

Твоят имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *