Тъмната страна на почистващите препарати
Съвсем скоро се запозна с мръсните тайни на козметиката, която най-вероятно ежедневно използваш. Представих ти за повечето знайни и незнайни вреди, които тя съвестно нанася върху организма.
Сега е ред на друг външен вредител, който заема челни позиции в класацията на най-влиятелни химически стресори, а именно – битовата химия.
Правя стъпка назад, за да представя следните цифри относно химикалите, с които сме заобиколени. Равносметката е следната – данните за САЩ сочат, че за последните 30 години са регистрирани 84,000 химикала, като средно всяка година се добавят по 700 нови към общата сума. Според министерството на здравеопазването на САЩ от тези 84,000 регистрирани, едва 500 химикала са тествани за токсичност. Да, всички живеем в токсичен свят, който ние, хората, сме си създали. Това, че ситуацията в САЩ е такава, не означава, че в България е по-малко тревожно. Все пак обитаваме една планета…[1]
Позовавайки се на тази информация и различни научни източници, се оказва, че препаратите за пране и почистване са истински коктейл от химикали, които навлизат в кръвния поток през кожата, ако не използваш ръкавици или през белите дробове като вдишваш. При недостатъчно изплакване на съдовете или изпиране на дрехите, токсините лесно си намират път да попаднат в тялото ти. Следвателно, ако не се грижиш системно за себе си и не обръщаш внимание на храната, съня, движението, стреса и т.н., те упорито си се трупат и допринасят за развитието на ендокринни, репродуктивни и имунни проблеми.
Тук има и важен екологичен аспект. От една страна, не е природосъобразно да изхабиш 5-6 литра вода, за да си изплакнеш добре чинията, измита с токсичен препарат. От друга – мръсната вода от мивката или пералнята изтича през канализацията, минава през отходни водоеми, озовава се в подпочвените води и бавно, но сигурно трови планетата. Следователно, тя ни отвръща със същото. В такива случаи не е лошо да си припомняме, че земята е една – ако й идваме в повече, лесно може да разреши проблема. За нея ще е по-добре, за човечеството не чак толкова.
Съдържание на статията
Кои са най-опасните химикали в почистващите препарати?
Списъкът е доста голям, ще обърна внимание на някои от тях: [2][3]
Фталати
За тези герои писах в предходната статия – те са чудесен дразнител както за ендокринната, така и за репродуктивната система. Често се използват в съчетание със синтетични аромати, изписвани на опаковките като fragrance. Срещат се в омекотители за пране, ароматизатори за въздух, дори дамски превръзки.
Химикалите в синтетичните аромати пък се свързват със затлъстяване, диабет, стерилитет, хиперактивност и дефицит на вниманието, различни видове рак, и др.
Диоксини
Това семейство от токсични вещества се смята за канцерогенно. Може да предизвика ендометриоза, диабет и различни репродуктивни главоблъсканици.
Използва се в продуктите за избелване на основата на хлор, също в тоалетната хартия и памперсите за еднократна употреба.
Диоксините се откриват и в конвенционалните млечни продукти, и мазното месо, основно свинското. А това логично води до извода, че трябва да знаеш какво гориво използваш за перфектната машина, в която се помещаваш през този си земен път.
Амоняк (Amonia)
Амонякът дразни дихателните пътища, кожата и очите. Проблемен е особено за хора, страдащи от астма и други респираторни заболявания. Химикалът може да е част от състава на мултифункционални препарати, такива за бани, тоалетни, прозорци и др.
NB: Никога не смесвай амоняк и корозивен продукт като белина. Отделят се изключително опасни газове (като хлорамин), които дразнят белите дробове и могат да доведат до задушаване.
Сода каустик (Sodium hydroxide)
Силно токсичен химикал, който ако попадне на кожата или в очите, може да причини сериозни вреди. Допринася за развитието на респираторни и кожни проблеми.
Добавя се към препарати за почистване на котлони (обезмастители), за отпушване на канали, почистване на тоалетни и др.
Хлор (Chlorin)
Хлорът се използва в препаратите за почистване на бани, тоалетни, фаянс и подобни.
Също така, той е и съставна част на чешмяната вода. Сред многото проблеми, за които усърдно работи, може да попречи на абсорбцията на йод, който е жизненоважен за функцията на щитовидната жлеза.
Хлор се използва и за пречистване на басейните, което прави честото им посещение доста рисковано. С други думи, ако искаш да запазиш доброто функциониране на ендокринната си система, просто ги задраскай от списъка си с любими занимания.
Триклозан (Triclosan)
Триклозанът вече ти е добре познат – свързва се с нарушения в щитовидните и половите хормони, както и с резистентност към антибиотично лечение. Въпреки че е обявен за токсичен от Европейския съюз, все още се открива в някои препарати за миене на съдове и сапуни.
Четвъртични амониеви съединения (Quaternary ammonium compounds или Quats)
Тези съединения имат подобно на триклозана антимикробно и антибактериално действие. Срещат се в почти всички препарати, които унищожават бактерии и микроби, включително омекотителите за пране, дезинфектиращи кърпички и гелове за ръце.
Освен че действат като ендокринни разрушители, нарушават естествения баланс на микрофлората на кожата, което може да доведе най-малко до сухота и чувствителност.
Quats се среща под много наименования, някои от които са: benzalkonium chloride, benzethonium chloride, alkyl dimethyl benzyl ammonium chlorides (C12-16), alkyl dimethyl benzyl ammonium chloride (C14 60%, C16 30%, C12 5%, C18 5%), alkyl dimethyl ethylbenzyl ammonium chloride (C12-14), alkyl dimethyl ethylbenzyl ammonium chlorides (C12-18), didecyldimethylammonium chloride и dioctyldimethylammonium chloride.
Ненилфенол етоксилати (Nonylphenol ethoxylates или NPEs)
Поредните химикали, създадени от човека, които има естрогеноподобна функция. Прекаленото натрупване на външни естрогени в тялото може да затормози черния дроб и да доведе до хормонален дисбаланс, естрогенна доминантност (включително и при мъже), ракови заболявания и репродуктивни увреждания.
NPEs са важни съставни единици в обезмастителите, перилните препарати, препарати за премахване на петна, ароматизатори за въздух и др.
2-бутоксиетанол (2-Butoxyethanol или 2-BE)
Този представител на токсичния свят се счита, че води до ендокринни и репродуктивни проблеми. Добавя се към препаратите за премахване на петна, почистване на стъкла и прозорци, килими, отстраняване на ръжда и подобни.
Диетаноламин (DEA), моноетаноламид (MEA) и триетаноламин (TEA)
Втори момент на слава за химикалите със сложни имена, които представих в предишния пост – свързват се с рак на черния дроб и предракови промени в кожата и щитовидната жлеза.
DEA, MEA и TEA могат да съдържат 1,4-dioxane, който също има карциногенен ефект върху човешкия организъм.
Срещат се в перилните препарати, мултифункционалните препарати за почистване, обезмаслителите, препаратите за прозорци и стъкло, и др.
Приключвам с часа по химия, защото списъкът е безкраен. Приветствам те да си направиш собствено проучване по темата и да се запознаеш с тайните вредители в твоя дом, които така позитивно се рекламират по всички възможни информационни канали навсякъде около нас.
Какво да направиш?
Започни с четене на етикетите[4]. Не купуваш почистващи препарати всеки ден, така че можеш да инвестираш малко време в проучване на съставките с извънземни имена и да решиш до колко си готов да рискуваш здравето си в дългосрочен план.
Отново припомням, че можеш да използваш сайта на EWG https://www.ewg.org/, за да се информираш за нивото на токсичност на даден химикал.
Какво работи за мен?
Аз лично използвам био препарати или ръчно направени такива (като сапуни), на които също внимателно чета миниатюрните букви на задната част на опаковката, които чат-пат дори са скрити.
Защо си „губя времето“ с това? Защото не искам да излагам тялото си, което ми е дадена назаем за временно ползване, на нефтени деривати (мястото на нефта е в земята, не в тялото), хлор, синтетични аромати, фосфати, летливи органични съединения (ЛОС) и подобни агенти с компрометирана слава. И искам да не съм поддръжник на токсичността, затова не гласувам с парите си за нея.
Освен био препарати, експериментирам и с домашно приготвени почистващи средства, за които използвам кастилски сапун, етерични масла, сода бикарбонат, оцет. За мен е плюс, че не влагам излишно време в пазаруване, защото имам всякакви натурални продукти вкъщи – разбърквам за няколко минути нужните съставки и действам.
Също така, не използвам синтетични ароматизатори и конвенционални свещи. Разчитам на дифузер, етерични масла и натурални свещи, направени само и единствено от пчелен восък.
Ето и един пример за мултифункционален почистващ препарат за дома:
- 1 чч вода
- ½ чч бял дестилиран оцет
- 15 капки етерично масло от чаено дърво
- 15 капки етерично масло от лимон
Пълня в стъклена бутилка с пулверизатор, разклащам добре преди употреба и пръскам щедро на всякакви повърхности.
Подобни практични, бързи, лесни, изгодни и природосъобразни рецепти можеш да намериш в интернет пространството колкото искаш. Всичко е на един клик разстояние.
Както и на желание, и действие. Помогни си да преодолееш бариерите, които подсъзнанието ти налага, защото то не обича и не иска промени – предпочита сигурните и добре познатите изградени навици. В момента, в който усетиш вътрешна съпротива, знай, че подсъзнанието е на ход. Изкарай го от зоната му на комфорт стъпка по стъпка, докато свикне с новата ти полезна приумица. Дали ще започнеш с по-чиста храна, повече билки и хранителни добавки и по-малко лекарствени препарати, промяна на начина на мислене, отработване на стреса или натурална козметика, просто започни.
Бъди промяната – тя започва от теб.
Използвани източници:
- Environmental Working Group. https://www.ewg.org/
- Ersoy, A. Toxic products in your home. (2018). https://aydapage.medium.com/toxic-products-in-your-home-21f70254574f
- Gerster, F. et al. Hazardous substances in frequently used professional cleaning products. (2014). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4096065/
- Zerbe, L. Home Cleaning Products Bombshell: Exposure Equivalent to Smoking 20 Cigarettes a Day, Study Says. (2018). https://draxe.com/health/home-cleaning-products/
Собственикът на сайта blissfulhearts.bg предоставя информация от медицински източници и научни проучвания, както и от личен опит. Посетителите на сайта да не използват предоставените материали без предварителна консултация със здравен специалист или лекар.