Френска кекс баклава с домашни безглутенови кори
Френска кекс баклава с домашни безглутенови кори
Ако се чудиш с какъв незабравим десерт да изненадаш гостите си в новогодишната нощ, то тогава пробвай тази рецепта и се подготви за комплименти!
Необходими продукти
За корите
- 1 чч безглутеново брашно Doves Farm бял микс, пресято
- 2 чч вода
За кексовата смес
- 1 1/2 чч безглутеново брашно Doves Farm бял микс, пресято
- 1 1/2 чч счукани орехи
- 1 1/2 чч кокосова захар
- 200 гр гхи половината разтопено
- 6 бр яйца
- 2 сл екстракт от бурбонска ванилия
- 1 бр безглутенов бакпулвер
За сиропа
- 3 чч кокосова захар
- 4 чч вода
- кора от един лимон
- 2 сл екстракт от бурбонска ванилия
Инструкции
Кори
- В подходяща купа разбий брашното с достатъчно вода, за да постигнеш гъстота на палачинкова смес. Може да е повече или по-малко от две чаени чаши.
- С готварска четка намажи тънък слой от сместа в тиган с незалепващо покритие и печи около 30 сек на предварително загрят котлон на средна степен. Печенето е с различна продължителност в зависимост от дебелината, затова внимавай да не загори. Ако кората е малко по-плътна от прозрачна, обърни да изпечеш и от другата страна.
- Отстрани на готварска хартия, за да изстине и повтори стъпката, докато оползотвориш цялата смес.
Кексова смес
- Докато корите изстиват, се заеми с кексовата смес. Разбий с миксер яйцата със захарта до пухкава консистенция. Прибави пресятото брашно с бакпулвера и ванилията, и отново разбий добре.
- Време е за редене - в кръгла тава 32 см, намазана предварително с масло, сложи един ред с начупени на големи парчета кори. Поръси с част от разтопеното масло и орехи. Повтори втори ред с кори, разтопено масло и орехи.
- Изсипи цялата кексова смес. Наложи още 1-2 реда с кори, масло, орехи. Сложи финален слой с кори, отгоре нареди филийки с неразтопеното масло и печи на предварително загрята фурна на 250 градуса върху решетка.
- Когато баклавата започне да се надига след около 10-тина минути, можеш да намалиш температурата на 180-200 градуса и печи докато корите станат кехлибарени. В зависимост от фурната, продължителността е около 20-25 минути. Пробвай с клечка за зъби и когато тя излезе суха, баклавата се е изпекла.
- Извади тавата от фурната и остави да изстине много добре преди да сиропираш.
Сироп
- В подходящ съд сложи водата и захарта да кипнат. Прибави настърганата кора на един голям лимон и ванилията. Махни от котлона когато се разтвори захарта и остави да се охлади.
- След като баклавата изстине добре, нарежи я в тавата на квадратчета или ромбчета, сиропирай равномерно и щедро с топлия (но не врял) сироп, и я оставя да престои едно денонощие в хладилника преди да й се насладиш.
Допълнителна информация
С тази баклава съм емоционално свързана! Майка ми я приготвя за всяка година за новогодишната вечеря откакто се помня. Но приказката приключи в началото на 2016, когато аз и гутенът се разделихме. И така, няколко години страдах, защото този десерт беше част от моя живот повече от три десетилетия. И въпреки че се срещахме само веднъж годишно, действително ми липсваше. До миналата година! В края на 2019 попаднах на съвети на няколко находчиви дами в групата Без глутен и захар е по-вкусно за правене на кори, вдъхнових се и вкъщи запретнахме ръкави. Резултатът е този - сочен, ароматен, питателен и ... без глутен! Една мечта по-малко! Рецептата съм я правила само един път до момента, но няма да е последен. Тепърва ще я доизпипвам и ще дообогатявам информацията тук.Какви конкретни съвети мога да дам? Все още не са много, но са от сърце:
- Като за начало, не се притеснявай да експериментираш с корите. Колкото по-тънки ги направиш, толкова по-добър шанс имаш те да се сиропират и да омекнат. Самата им текстура не позволява пълно сиропиране както при стандартните варианти, но и това има своите предимства. Когато поемат сиропа, се усещат доста приятно при сдъвкване, без ефетка "хапна нещо, глътна нищо", познат от царството на купешките кори. 🙂
- Съставките, които съм дала за направата на корите, са на око. При мен останаха няколко големи парчета, които нямаше да стигнат и за един ред. Но, както при всеки първи път, действах с размах.
- След като сложиш баклавата да се пече, задължително пробвай кексовата смес с клечка за зъби. Ако все още е недопечена, но корите са започнали да загарят, покрий с хартия за печене, за да не станат на въглен.
- Не се изкушавай да сиропираш баклавата преди да е изстинала добре. Това може да отнеме два-три-четири часа, но все пак е по-разумно да изчакаш, отколкото да постигнеш глетав резултат.
- Също така, ако издържиш да я оставиш да престои в хладилника поне една вечер, ароматите ще се развият напълно и, повярвай ми, няма да съжаляваш!
- Времето за приготовление и порциите са ориентировъчни. Всичко зависи от това колко ще отнеме баклавата да изстине след печене, колко ще престоява в хладилника преди първо сервиране и как ще действаш с ножа при разрязване. Моите избраници са с големина около 5 см.
Звучи прекрасно! Колко са калориите в едно парче? :)))) Откъде е най-добре да се купуват тези продукти?
Каролиите умишлено не съм ги изчислила, за да не се отчайвам по празниците 🙂 А и моите никога не си ги броя. Но имайки предвид, че ям по 1-2 парчета веднъж годишно, поносимо е количеството им.
Продуктите – колкото по-домашно производство от малки ферми, толкова по-добре.
Ще опитам. Ама ми се виждат много брашнените продукти, и особено захарта. Не става ли прекалено сладка?
Корите стават доста тънки и конкурират тези от магазина. Кексовата смес прави баклавата по-различна. А относно сладостта – пробвайте да намалите захарта в сиропа. Като цяло, тзи вариант става по-малко сладък от турската баклава.