fbpx

Въведи ключова дума

Детоксът – израз на любов към черния дроб (и не само)

Детоксът – израз на любов към черния дроб (и не само)

Детокс, детоксикация, прочистване – дали са поредните модерни думи в днешни дни или реална необходимост за организма, ще оставя всеки да прецени сам за себе си. Добрата новина е, че тялото ти се самопочиства ежесекундно. Лошата е, че има много фактори, които саботират този иначе така перфектен процес – някои вътрешни (личния ти избор за храна, напитки, сън, почивка, движение, негативни мисли и емоции), други външни (козметика, лекарства, вода, почва, въздух,пестициди, химикали, тежки метали, почистващи препарати, съдове за готвене)[1]. Но нека да започна с малко предистория – що е то черен дроб и какво прави той за теб. Отговорът хич няма да е кратък, но пък за сметка на това ще се постарая да е лесноразбираем.

Съдържание на статията

  1. Черният дроб. Той е
  2. Как да разбереш дали имаш нужда от детоксикация
  3. Да заповядат помощниците
  4. Да излязат вредителите
  5. Още помощници – хранителните добавки
  6. Играй за бонус точки
  7. Какво работи за мен

Черният дроб. Той е.

За мен черният дроб е героят от съзвездието ограни, които работят непрестанно и неуморно, за да се чувстваш добре. Той има стотици функции, като някои от основните са: [2]

  • съхранение на витамини и минерали,
  • произвеждане на гликоген,
  • контрол над производството и отстраняването на холестерол,
  • разграждане на мазнини,
  • произвеждане на триглицериди,
  • освобождаване на жлъчен сок,
  • преработване на аминокиселини,
  • унищожаване на стари червени кръвни клетки и много други.

Това не означава, че останалите органи от системата за детоксикация почиват – лимфата и кръвоносните съдове почистват отделните клетки, кожата отделя бактерии чрез потене, бъбреците филтрират литри кръв и произвеждат урина, белият дроб изхвърля въглероден диоксид, червата извличат ценни вещества от храната, за да махнат отпадъчните продукти и така нататък. Просто главният детоксикатор на токсини от кръвта като микроорганизми, замърсители, наркотици, алкохол, пестициди и крайни метаболитни продукти, е черният дроб. Неговата роля се изпълнява в две основни направления – фаза 1 на модификация и фаза 2 на конюгиране или сливане.

Фаза 1 – модификация

В първата фаза представители на семейството на цитохром P450 са главните действащи лица. Тези ензими се намират в мембраните на чернодробните клетки и  подпомагат процесите на окисляване, редукция и хидролиза, които променят структурата на токсините. Повечето вредители са мастноразтворими, което означава, че могат да се разтворят в мазнина или олио. Затова съществува реална опасност да се натрупат в мастните ни тъкани, вместо да се изхвърлят с помощта на урината или жлъчката. Така че са нужни кислород и ензими, за да се превърнат мастноразтворимите токсини в по-водоразтворими съединения. С окисляването  се увеличава и броят на свободните радикали, за което черният дроб разчита на антиоксиданти, които да предпазят клетките от увреждане. Това, което може да затрудни изпълнението на фаза 1, е недостигът на хранителни вещества, наличност на тежки метали, увреждане функцията на черния дроб или различни лекарства.

Основни помощници във фаза 1 са следните микроелементи: магнезий, витамини А, B2, B3, B5, B6, B12, Фолат (В9), C, E, както и бетакаротен, цинк, селен.

Фаза II детоксификация – конюгиране или сливане

Тайната на втората фаза е свързването. Малки частици (сяра или аминокиселини) се сливат към частично обработените токсини, за да ги неутрализират. Така завършва процесът на превръщането им във водоразтворими частици и по този начин тялото може безопасно да ги изхвърли чрез водните течности. Има 4 основни подфази на съединяване:

  • глюкориниране – тук глюкуронова киселина се прицелва към химикали, пестициди, стероидни хормони, нестероидни противовъзпалителни средства и други фармацевтични продукти.
  • глутатионово конюгиране – глутатионът се свързва с токсични вещества като лекарства, химикали, метали като живак и олово
  • сулфатиране – сулфатът търси да се прикрепи към изкуствени хранителни оцветители, стероидни хормони и други вещества, за да ги преобразува във водоразтворими частици.
  • конюгиране с глицин – тази аминокиселина се свързва със салицилати (от аспирин), бензоени киселини и някои антихистамини.

Ако тази фаза от детоксикацията е нарушена, може да доведе до натрупване на мастноразтворими токсини в мастната тъкан, включително в мозъка и жлезите с вътрешна секреция. Това от своя страна може да се окаже първопричина за редица усложнения като хормонален дисбаланс, инфекции, главоболие и мигрена, чувствителност към химикали и по-висок риск от рак.

След като токсините се преработят във фаза 1§2, се транспортират до червата с помощта на жлъчка и се изхвърлят от организма чрез фецеса или се отправят към бъбреците и се отделят чрез урината. По този начин черният дроб, чрез съвестна и всеотдайна работа, обезврежда неприятелите и ги ескортира извън пределите на тялото.

Тук главните роли са разпределени на следните аминокиселини – глицин, глутамин, цистеин, метионин и таурин. Допълнително участват магнезий, вит. В5 и В12, вит. С, глутатион, холин.

Имай предвид, че за да можеш да си набавиш всички тези ценни вещества, е нужно храносмилането ти да е перфектно и да ядеш истинска, богата на нутриенти храна. За съжаление това е рядко срещано явление, така че няма нищо лошо периодично да подкрепиш организма с витамини и минерали под формата на хранителни добавки, но от доказан производител.

И нещо много важно – преминаването на съединенията от фаза 1 във фаза 2 ги прави по-имунно-реактивни и възпалителни. Това е нормален процес, който може да се превърне в проблем, ако черният дроб е с понижени функции на детоксикация. Ако нещо във фаза 2 се обърка, съединенията, които са станали възпалителни в предходни етап, могат да се върнат обратно в кръвообращението, да причинят системно възпаление и реакции на имунната система, което само по себе си е добра основа за развиване на автоимунното заболяване, чревна пропускливост, хранителна и химична чувствителност. [3]

Както става ясно, надявам се, детоксикацията е процес с часовников механизъм. Ако една стъпка се обърка, може да повлияе негативно на целия процес. Така че е най-добре да проучиш въпроса и да вземеш информирано решение как можеш да помогнеш на тялото си, а не просто да влезеш в поредния магазин за здравословно хранене, да напълниш кошницата с продукти за 14-дневен детокс или с всичко ново и модерно по темата, и после да очакваш чудеса. За разнообразие случи си чудото сам. А резултатът от положените усилия е повече от удовлетворяващ.

Как да разбереш дали имаш нужда от детоксикация

Самото тяло със сигурност често ти подсказва, че е крайно време да му обърнеш внимание и да му помогнеш с очистващите действия. Това става по различни начини, някои от които могат да бъдат: [4]

  • глад за определени храни,
  • подуване на корема, особено след ядене,
  • увеличаване размера на талията,
  • трудно или невъзможно отслабване,
  • кожни проблеми,
  • усложнения с жлъчката или премахната такава,
  • задържане на течности,
  • лош дъх и/или обложен език,
  • надбъбречна (адренална) умора,
  • проблеми със съня или инсомния,
  • хранителни алергии,
  • безпричинна смяна на настроенията или депресия,
  • автоимунно заболяване (или приключение, както обичам да му казвам).

Списъкът мога да продължа да го удължавам, но мисля, че основната идея се разбира. Всяко състояние, което не е нормално, но много хора страдат от него и се започва да се счита за даденост (като сънливост след хранене), може да се повлия положително от малки опити за ежедневна детоксикация, както и от два по-дълги периода всяка година (например късна пролет и късна есен).

Да заповядат помощниците

Започвам с храните, които ни помагат за детоксикация. Те са доста, но нека обърнем внимание на част от тях. [5]

  • Антиоксиданти

Всеки токсин, който се преработва в тялото ти във фаза 1, произвежда свободен радикал. Той от своя страна нанася щета на днк-то и износва тялото. Антиоксидантите са магьосниците, които неутрализират вредата от свободните радикали, затова колкото повече ги консумираш, толкова повече ще улесниш твоя приятел – черния дроб. Чудесни примери за такива бойци са флавоноидите и каротеноидите.

Флавоноиди ще намериш във всички тъй наречени горски плодове – малини, къпини, боровинки, ягоди, както и в черния шоколад, магданоза, лука, цитрусовите плодове. Последните увеличават нивата на чернодробните ензими, участващи в детоксикацията. Прием по 1-2 пъти дневно на цитрусов плод е лесен начин да подпомогнеш естествения процес на почистване на тялото.

И секунда за слава на ябълките – „една ябълка на ден държи лекаря на страна“ може и да не се окаже далеч от истината, особено при по-киселите сортове. Разтворимите фибри в пектина допринасят за отстраняването на холестерола и токсините от кръвта. А ябълчената киселина, освен в токсините, се прицелва и в канцерогените.

Не забравяй и цвеклото – то също съдържа пектин, както и фолат, желязо, бетаин, бетацианин и други нужни вещества за добрата детоксикация и превенцията на реабсорбация на токсини. Успява да оказва влияние и върху намаляването на липидната пероксидация или казано по-прост начин – окислителното разграждане на липидите.

Каротеноиди си набавяш от моркови, тиква, плантани (вид банани), спанак и сладък картоф. С други думи – яж дъгата. Колкото по-пъстро ти е менюто с плодове и зеленчуци, толкова по-щастливо ще е тялото ти.

  • Кръстоцветни зеленчуци

Специално внимание обръщам на тези зеленчуци, защото каквото и да напиша за тях, ще е малко. Те са отличен източник на вит. C и разтворими фибри. Бонус компонентът им е  калциев глюкарат, който е от по-нишовите детоксикиращи агенти. Неговата специалност е да почиства токсини, които се образуват при изгаряне на въглища, газ, масла, меса на скара, пържене и консервиране, както и мутирали стероидни полови хормони. Калциевият глюкарат също намалява нивата на бета глюкуронидазата – опасен ензим, който освен че пречи на детоксикацията, позволява на токсините да влизат отново в кръвообръщението и да повреждат клетките.

Представители на това семейство кръстоцветни са зеле (обикновено, брюкселско, китайско), броколи, карфиол, бок чой, ряпа, кейл, хрян, алабаш, синап, кресон, дива рукола и други. Важно е да ги приемаш и в двете фази на детоксикация, а допълнителният ефект е, че ще намалиш естрогенната доминантност, ако имаш такава. А ако ги ядеш и диво ферментирали, ще помогнеш и на стомашно-чревния тракт, като му предоставиш екстра количество пробиотични бактерии.

В случай, че имаш проблеми с щитовидната жлеза и си наясно, че тези зеленчуци съдържат гоитрогени, които причиняват гуша и занижават функцията на органа, не се притеснявай. Нужно е да се ядат килограми кръстоцветни на ден, за да се забележи негативно влияние. За да не се притесняваш излишно, може да приготвиш зеленчуците чрез термична обработка преди консумация. По този начин наличността на гоитрогени значително намалява.

  • Зеленолистни зеленчуци

Ако можеш всеки ден да имаш поне по един прием на зеленолистни, направи го. Спанак, кейл, манголд, магданоз, рукола, лапад, киселец, швейцарски шард (swiss chard), маруля – това е една малка част от зеленолистния свят, който ти предлага достатъчно фибри за бавно храносмилане и пълен списък от минерали, като желязо, калций, калий и магнезий, и витамини – А, С, Е, К и фолат за успешна детоксикация.

Тези зеленчуци съдържат и различни фитонутриенти – бета-каротин, лутеин и зеаксантин. Хлорофилът пък им придава зеления цвят, който от своя страна е много нужен при детокс от тежки метали.

  • Хлорела

Докато съм на зелена вълна, нека спомена и хлорелата. Това сладководно водорасло е богато на фитонутриенти, аминокиселини, калий, бетакаротен, фосфор, магнезий, биотин, цинк, желязо. Тайната мисия на хлорелата е да хелатира (извлича) тежките метали като олово, кадмий, живак и уран от организма и да не позволява реабсорбация. Също така има способността да изчиства организма от радиоактивни частици, натрупани при химиотерапия или ултравиолетово излагане.

  • Куркума, джинджифил и пресни билки

Екзотични, специфични на вкус и все по-употребявани.

Куркумата съдържа фитохимикала куркумин, чиито здравословни свойства постоянно биват проучвани. Все по-уверено се твърди, че е мощен антиоксидант и противовъзпалителен агент. При консумация пък, стимулира жлъчката да освобождава жлъчен сок и по този начин подобрява функцията на черния дроб да изхвърля по-успешно метаболитни отпадъци.

Куркумата най-добре се усвоява от организма с малко полезна мазнина (като кокосово масло) и черен пипер. Ако ще я приемаш под формата на хранителна добавка, търси куркумин с пиперин, което е активната съставка на черния пипер.

Джинджифилът също е силен антиоксидант. Той стимулира 3 основни пътя на детоксикация в тялото – храносмилане, кръвообръщение и потене, и по този начин спомага за изчистването на токсини от дебелото черво, черния дроб и други органи. Джинджифилът стимулира производството на храносмилателните ензими и не на последно място – облекчава много  храносмилателни проблеми като газове, подуване, болки.

Откакто преоткрих пресните билки, не мога да се наситя на кориандър, магданоз, мащерка, риган. Използвай ги без почивка. Кориандърът е активен хелатор на тежки метали, магданозът действа като пречиствателна станция за кръвта, риганът и мащерката имат противовъзпалителни и противогъбични действия – страхотни преимущества, с които майката природа ги е дарила, а ти само трябва да се възползваш.

  • Кълнове от броколи

Сулфорафанът в кълнове от броколи силно подкрепят фаза 2 от детоксикацията, защото играе ролята на катализатор за стимулиране на ензимите в организма. Така те задействат антиоксидантното действие за минимум от 72 часа, което трае доста по-дълго от влиянието на вит C, Е и бетакаторена. Но кълновете са помощник-мечта и се грижат да повишат допълнително ефективността на тези витамини.

  • Костен бульон

Костният бульон е богат на аминокиселини, витамини, минерали, електролити и може да бъде включен към дневния прием на течности. Смята се, че подобрява имунитета и намалява възпалението благодарение на богатото количество колаген, който съдържа. Именно той  уплътнява червната лигавица и предпазва от синдром на пропускливите черва – състояние, което позволява на токсините и други недоброжелатели да проникнат от червата в кръвообръщението.

  • Протеини

Без достатъчно аминокиселини, черният дроб не може да приключи детоксикацията във фаза 2, в която всъщност се изхвърлят токсините от организма. За да не стане ефектът дефект и да приемеш допълнително токсини от хранителни източници вместо да изхвърлиш такива, стреми се да използваш възможно най-чистите продукти. Не е нужно всичко в хладилника ти да е био. По-скоро вложи малко усилия да изградиш контакти с малки производители и купувай от тях месо, домашни яйца. А в магазинната мрежа може да се намери риба див улов на много прилична цена.

Ако не използваш животински продукти, съсредоточи се върху домашно отгледали или  органични бобови, ядки и семена, за да намалиш вероятността от излагане на пестициди, хербициди или да консумация на ГМО вариации.

И като споменах ядки….Ядките са прекрасни! Съдържат фибри, антиоксиданти, протеини, полезни мазнини, добър набор от витамини и минерали. Консумацията им определено оптимизира функцията на черния дроб, особено при омазнен такъв. По този начин се повишават нивата на чернодробните ензими и потенциалът за детоксикация се увеличава.

Препоръчвам прием само на сурови и киснати ядки, защото тогава ролята на ензимните инхибитори се намалява драстично и ще можеш да се насладиш на истинската им полезност.

  • Полезни мазнини

Любимците са ми авокадо, натурални маслини, студено пресован екстра върджин зехтин, кокосово масло, масло от макадамия и риба див улов. Мазнините балансират кръвната захар и хормоните, така че не се плаши от тях, а ги използвай на всяко ядене.

  • Вода

Приемай повече от добре познатото ни правило по 8 чаши на ден. Малко хималайска сол във водата предоставя на организма добро количество електролити, които подпомагат детокс процеса в тялото. Поради същата причина пробвай да включиш и кокосова вода в дневния си прием на течности.

Да излязат вредителите

А сега, да обърнем внимание на храните, които определено не са на твоя страна по време на детокс и е повече от препоръчително да ги спреш (и не само тогава). Предполагам няма да се учудиш, защото ще изброя всеобщите любимци – алкохол, захар, глутен, млечни, кофеин. Към списъка мога да добавя ГМО култури, растителни олиа, транс мазнини, газирани напитки, пакетирани храни, полуфабрикати, всякакви оцветители, подобрителни, консерванти и така нататък. Отново опираме до основата – да се ядат максимално чисти и близки до природата храни, за да сме действително здрави. [6]

Още помощници – хранителните добавки

За оптимален ефект от детокса, може да експериментираш и да се подпомогнеш с някоя от следните добавки: [7]

  • Бял трън  

Белият трън е прекрасен антиоксидант, който спомага за намаляването на свободните радикали в организма и забавя процеса на стареене. Съдържа липофилни екстракти, които, подобно на биофлавоноидите, повишават имунитета и намаляват оксидативния стрес. Ползата от билката е, че въстановява чернодробните клетки по естествен път, като преобръща негативния ефект от прием на различни лекарства и антибиотици, употреба на алкохол, пестициди в храната и тежки метали в околната среда.

Силимарин, активната съставка в белия трън, предпазва от изчерпване на най-важния антиоксидант в тялото – глутатион.

Може да се приема под формата на хранителна добавка или чай. [8]

  • Корен от глухарче

Друга чудотворна билка, която помага на храносмилателната система да има добра секреция на жлъчен сок и на черния дроб да функционира оптимално. Богата е на различни витамини и минерали – вит. С, В6, К, А, както и калций, магнезий, желязо, калий, натрий, фибри. Глухарчето може да повиши отделянето на урина и да подейства като леко слабително средство – страхотна полза по време на детокс. [9]

  • Н-ацетил цистеин

Способността на тази аминокиселина е да съживява дейността на глутатион, което е от първостепенно значение за функцията на белия дроб, мозъка и детоксикацията на черния дроб. За да си произведе само тялото достатъчно л-цистеин, са му нужни добри количества на фолат, В6 и В12, което се надявам отново да те навежда на мисълта да се храниш пълноценно. Л-цистеинът също помага за по-добро храносмилане, намалява симптомите на язвен колит и синдрома на пропускливите черва.

  • Бетаин

Бетаинът е аминокиселина, която се съдържа в цвеклото, спанака, киноата, пшеницените трици, амаранта, сладкия картоф, булгура и други продукти. Подпомага разграждането и отстраняването на мазнините от черния дроб, както и изхвърлянето на токсини и химикали.

Добавка под формата на бетаин хидрохлорид пък съдейства за синтезирането на хидрохлорна киселина в стомаха, без която не можеш да смилаш храната и да извличаш нутриенти от нея. Ако решиш да тестваш такава добавка, съветвам да се консултираш с холистичен специалист за дозировка, тъй като при ниска киселинност на стомаха може да помогне, но при висока – може да доведе до гастрит и на по-късен етап язва.

  • Храносмилателни ензими

Ако имаш недостиг на хидрохлорна киселина в организма, може да се наложи да добавиш и храносмилателни ензими. Те действат като катализатор за преработката на макронутриенти в микронутриенти и за последващото им усвояване. Така че те не са просто важни, а жизнено необходими. При наличие на чернодробно заболяване се предполага, че тялото не може да се справи само с производството на необходимото количество ензими и е желателно да се консултираш с холистичен специалист за евентуалния им прием под формата на хранителна добавка.

  • Пробиотици и диво ферментирали зеленчуци

Което и от двете да избереш, все ще е добре. А двете заедно най-добре. Пробиотиците също ти помагат да разграждаш храната, допринасят за фаза 1 и фаза 2 от детоксикацията, оказват положително влияние върху имунната система и общото здраве на храносмилателния тракт.

  • витамин С

Научните проучвания показват, че този витамин благоприятства при редица заболявания. Като водоразтворим антиоксидант, се предполага, че не може да се предозира с него, особено ако се приема за кратък период от време. Но в случай на предозиране, има минимален риск да допринесе за образуването на камъни в бъбреците. Как да разбереш дали дозата вит С ти е в повече? Ще усетиш стомашен дискомфорт и може да се сдобиеш с диария. Всичко това да не те плаши, защото ползите са далеч повече – подпомага кожата, имунитета, сърцето. И разбира се детоксикацията, като активно се бори със свободните радикали. [11]

Играй за бонус точки

Извън храненето и добавките, има цяла палитра от допълнителни стъпки, които можеш да пробваш за още по-добър ефект при детоксикацията ти: [12]

  • Сън

Успешната детоксикация може да те накара да усетиш умора (поне в началото) и да преминеш през по-честа смяна на настроенията. Остави си допълнително време за сън, за да не нанасяш допълнителен стрес на надбъбречните жлези (те и без друго си имат достатъчно работа) и да се заредиш с повече енергия.

  • Сухо четкане на кожата

Това е доста лесен, но и ефективен начин за стимулиране на лимфната течност под повърхността на кожата. Преди да се изкъпеш, използвай нежна четка като нанасяш кръгови движения по кожата от пръстите на краката към сърцето. След това започни от врата към сърцето, като не пропускаш крайниците. По този начин ще махнеш мъртвите клетки и ще отвориш порите преди да се изкъпеш. 

  • Инвестирай в душ филтър

Може и да смяташ, че от банята излизаш във възможно най-чистата си версия, но чешмяната вода съдържа редица химикали като хлор и флуор, които кожата, в ролята си на най-големия човешки орган, попива и вкарва в кръвообръщението ти, което затруднява естествената и планира детоксикация.

  • Енема (клизма)

Малко чувствителна тема, но доста набираща популярност и приложение сред функционалните практици. Клизмите са много ефективни за премахване на отпадъчни вещества и токсини от както от дебелото черво, така и от черния дроб. При енемата с кафе, кофеинът преминава през капилярите на ректума в порталната вена, която води до черния дроб. След това разширява кръвоностните съдове и отваря жлъчните пътища, позволявайки на черния дроб да отдели жлъчка, която най-вероятно има налични токсини. Промива се и дебелото черво и се стимулира множенето на добрите бактерии. Освен с кафе, може да пробваш и енема с чиста вода.

  • Инфраред сауна

Друг популярен метод за изхвърляне на токсини е чрез сауна. Инфраред лъчите на сауната ускоряват производството на пот чрез раздвижване на лимфната ситема и помагат на тялото да изхвърли токсините отвътре навън чрез отворените пори. Ползата на инфраред сауните е, че нямат влажност и работят на по-ниска температура от финландските, което ги прави достъпни и за хора със сърдечни проблеми. Топлината стига по-дълбоко в тялото и предизвикват по-силно отделяне на пот.

  • Пластмаса

Бисфинол А е едва един от вредните компоненти на пластмасата. Вече има и бисфинол S, който все още не е добре проучен за вредите, които нанася на здравето. Но докато го проучат, ще се появи друг вариант с различна бубка от азбуката.

За бисфинол А е по-добре известно, че влияе на половите хормони и цялата ендокринна система, уврежда сърцето и мозъка. С други думи – петролените извлеци е желателно да нямат досег до храната, водата и козметиката ти.

  • Козметика и почистващи препарати

Кожата е най-големият ти орган и има функцията на гъба. Каквото сложиш на нея, директно влиза в кръвообръшението ти. За разлика от кожата, черният дроб има защитен механизъм и решава какво от погълнатата храна ще се изхвърли, какво ще се употреби и ще се допусне до кръвния поток. Така че, ако ти трябва образование по химия, за да разкодираш съставките в душ гела си, просто не го взимай. Най-просто казано – ако не можеш да ядеш съставките, не си ги нанасяй по кожата.

Същото важи и за почистващите препарати, които са пълни с петролни извлечения, алергени, разпенващи агенти и др. Търси натурални препарати или пробвай да си правиш такива вкъщи.

  • Фастинг или контролирано гладуване

Контролираното гладуване може да има големи ползи за естествената ти детоксикация, имунитета, бистрия мозък, доброто храносмилане и превенцията на заболявания. Защо? Защото даваш заслужена почивка на стомашно-чревния ти тракт, който може да пренасочи нужната му енергия за разграждане на храна към по-лесно елиминира токсини и възстановяване на чревната лигавица. Пробвай с 8-часов прозорец за ядене и 16-часов прозорец за фастинг. По време на почивката можеш да пиеш вода с малко хималайска сол, кокосова вода, вода с лимон или костен бульон, за да поддържаш стабилен електролитния баланс в тялото.

  • Движение, движение и пак движение

Тялото ти е създадено с идеята да се движи. Ако не беше така, щеше да си дърво и рискът ти от движение щеше да е евентуално пресаждане. Това че повечето хора на днешно време прекарват деня си в застинало положение пред компютрите на мръсен въздух и изкуствена светлина, не носи абсолютно никакви позитиви. Затова, в случай че все още нямаш изградена двигателна култура, започни с елементарното – ходи пеша до работа или до пазара, разхождай се вечер, изкачвай планини и подобни. А ако тренираш – прецени с какъв тип тренировка ще ти е най-комфортно по време на детокса (по-бавна или по-интензивна), но да е тренировка. Едночасовото движение със сигурност няма да компенсира 8-часовия работен ден пред компютъра, но ще задвижи лимфата, ще тонизира тялото и ще помогне на кожата да изхвърли добро количество токсини чрез потта. 

Какво работи за мен

За мен лично най-добре работи ежедневния детокс, но като при всеки човек, и на мен ми се случва да пия вино, да хапвам по нещо сладко, както и да ям навън, където не е 100% ясно какво ми сервират. Въпреки тези усилия, започнах два пъти в годината да се детоксикирам по-целенасочено. И тъй като си водя хранителен дневник от деня, в който започнах автоимунния протокол, не ми е трудно да споделя с подробности.

Периодите на детокс са ми късна пролет, когато започват да излиза продукция от български зеленчуци на малки ферми и стопанства, и късна есен, когато е истинското изобилие на антиоксиданти. Последният детокс си го започнах средата на месец май. Стартирах с 3 дни само на пасирани варени зеленчуци с мазнина (екстра вържин зехтин, кокосово масло, намачкано авокадо) и свежи билки и подправки (мента, босилек, куркума, джинджифил), топла вода с лимон, костен бульон, кокосова вода. По този начин оставих стомаха ми да си почине от постоянна обработка на храна и му дадох шанс да си възстанови лигавицата, ако е била раздразнена. След това постепенно добавях сурови, киснати и млени ядки, и варена киноа (отново предварително кисната). След ден 5-ти включих по малко зеленчукови смутита с малко плодове, мазнина и колаген на прах.  Добавих пасиран черен дроб или други субпродукти към пасираните зеленчуци. Захранването продължи с печени или приготвени на пара зеленчуци, домашни меса и яйца, гхи, дива риба, диво ферментирали моркови, карфиол, краставици. Към края на втората седмица бях включила и по 1-2 сезонни плода извън смутитата. За период от месец и половина спрях всякакъв алкохол, захар (кокосова, мусковадо, мед), кофеин.

А относно добавките реших да пробвам със следните – в рамките на 1 месец взимах под формата на капсули бял трън и корен от глухарче, В комплекс (метилирана форма), вит С с биофлавоноиди (по 2-3 грама дневно). Също магнезий, но него като цяло не го спирам. За 20-тина дни приемах и селен L-селенметионин, който е антиоксидант и имуномодулатор, защитава клетките на тялото от оксидативен стрес и така подпомага функцията на черния дроб и щитовидната жлеза. Подсилих ефекта на диво ферментиралите зеленчуци и с пробиотик. Новостта за мен бяха различни етерични масла, които си пусках в дифузер или мажех по тялото. Например мазах стомаха и корема с масло от джинджифил или фенел, ако усещах неразположение или просто исках да подпомогна храносмилането; добавях по 2-3 капки малко от лимон, грейпфрут или портокал към лосиона за тяло (цитрусовите масла са фоточувствителни и не е добра идея да се излагаш на дневна светлина след употреба им); дифузирах и мазах стъпалата на ходилата с цитрусови масла, розмарин, риган, мащерка или карамфил, защото последните предпазват днк-то и имат антибактериални и антиоксидантни свойства. Вечер преди лягане мазах врата и отново стъпалата на ходилата с лавандула за дълбок и спокоен сън, а сутрин – с мента, за свежест и енергия.

В цялата пъстра картина присъстваше и спортът, с който не се разделям от десетки години вече – 50% силови гимнастика и 50% йога с медитация. Относно допълнителните стъпки – все още не съм инвестирала в душ филтър, не съм се подложила на енеми, но пластмаса почти не използвам и съм най-големият фен на инфраред сауните. Козметиката ми е основно домашно приготвена, част от почистващите препарати също, другите са екологично съобразни. Сухо четкане практикуват рядко, повече ми се отдава фастинга 3-4 пъти седмично.

С увереност твърдя, че се чувствах отлично, особено след първите 2-3 дни на изчистване, неразположение и нагаждане на организма. Но това не означава, че предстоящият ми детокс ще е същият – експериментите тепърва предстоят!

 

След всичко прочетено се надявам да съм успяла да те убедя, че детоксикацията е важна и наистина е израз на любов както към черния дроб, така и към теб самия. И не забравяй – физическият детокс е нищо, ако не върви ръка в ръка с емоционалния. Човек има навика да се връща с мислите си в миналото и да таи в себе си негативни емоции. Пускането на старите болки и недоволства на свобода е един от най-практичните начини за промяна на умственото и физическо здраве. Така че осмели се да дерзаеш и опитваш!


Използвани източници:

  1. Body ecology. A Concise Guide to Detoxifying Your Body the Most Effective Way. https://bodyecology.com/articles/guide_to_detoxifying_your_body-php/
  2. Ballantyne, S. What The Heck Does Our Liver Do Anyway? Detoxification Explained. (2016). https://www.thepaleomom.com/what-the-heck-does-our-liver-do-anyway-detoxification-explained/
  3. Gottfried, S. 12 Signs You Need to Detox. (2014). http://www.saragottfriedmd.com/12-signs-you-need-to-detox/
  4. Link, R. Detox Diet Plan: How to Detoxify the Body & Reset Your Health. (2018). https://draxe.com/nutrition/detox-diet/   
  5. Li, Sh., Tan, H., et al. The Role of Oxidative Stress and Antioxidants in Liver Diseases. (2015). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4661801/
  6. Myers, A. 8 Foods to Help You Detox Naturally. (2020). https://www.amymyersmd.com/article/foods-detox-naturally/
  7. Gottfried, S. Detox, Retox, Detox: My #1 Recommendation to Upgrade Your Health. (2015). http://www.saragottfriedmd.com/detox-retox-detox/
  8. Link, R. Milk Thistle: Good for the Liver or Too Many Side Effects? (2019). https://draxe.com/nutrition/milk-thistle-benefits/
  9. Park, Ch., Cha, Y., et al. Dandelion extract protects against acute, chemically-induced liver injury. (2010). https://www.greenmedinfo.com/article/dandelion-extract-protects-against-acute-chemically-induced-liver-injury
  10. Alton, L. Liver detoxification is a vital way to address chronic health problems. (2018). https://www.naturalhealth365.com/liver-detoxification-2626.html
  11. Ji, S. 5 Surprisingly Simple Ways to Detoxify. (2018). https://www.greenmedinfo.com/blog/5-surprisingly-simple-ways-detoxify
  12. Jockers, D. 12 Ways to Prepare For a Detox Cleanse. (2019). https://thetruthaboutcancer.com/12-ways-to-prepare-detox-cleanse/

Собственикът на сайта blissfulhearts.bg предоставя информация от медицински източници и научни проучвания, както и от личен опит. Посетителите на сайта да не използват предоставените материали без предварителна консултация със здравен специалист или лекар.


 

Свържи се с автора:

Ако мога да ти помогна с персонални съвети или насоки, не се колебай да се свържеш с мен тук email me или тук call me

One Comment

  1. a bunch of thanks to this informative article. The insights you provided are awesome. More power to you!

    `fitoru
    ное. 23, 2019 Отговор

Остави коментар

Твоят имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *