Чудният свят на билките и как те подпомагат имунитета ти
Светът на билките е необятен и е опортюнистично да допусна, че ще мога да му отдам необходимото внимание в един пост. Но не пречи дружно да се впуснем в това прекрасно приключение, да обогатим познанията си за билките и да се мотивираме да ги прилагаме по-често в ежедневието си.
Голяма част от тях можеш да използваш като добавка към противовъзпалителната си храна, която така грижливо приготвяш за себе си и семейството си, а тя от своя страна подпомага функцията на стомашно-чревния ти тракт и имунната ти система; също така, можеш да ги използваш под формата на чайове, тинктури или етерични масла; и не на последно място – като (част от) хранителна добавка.
Билките са като магнити за един куп прилагателни – противовъзпалителни, антивирусни, антибактериали, антигъбични, антиоксидантни. Това са малка част от свойствата, с които те могат да се гордеят и към които ще се съсредоточа днес.
А сега, заповядай в царството на лечебните растения познати по наши и чужди географски ширини.
Традиционни български билки
В България растат над 3000 билки, които са тук за теб и твоето здраве. А колко от тях си имаш вкъщи и реално ползваш?
Днешните печеливши са:
Мента
Прекрасна за чай, подправка към салата, супа или допълнение към лимонада. Ментата подпомага храносмилането, намалява болките в гърлото и успешно се бори с грип и настинки.
Бял равнец
Има десетки приложения, но в случая обръщам внимание на способността му да пречиства черния дроб и да засилва стомашната секреция. Успешно се справя с лошото храносмилане, газ, подуване.
Отклонявам се от темата, но това е специално за дамите – белият равнец има и анти-ейджинг ефект, тъй като неутрализира свободните радикали в тялото.
Използвай като чай, тинктура или хранителна добавка.
Маточина
Тази билка, ухаеща на свежест и лимон, отдавна се слави с антибактериалните си свойства.
А ако често ти избиват херпеси, да знаеш, че това е твоят супергерой, защото чудесно намалява силата на различни играчи от отбора на херпесните вируси.
Чаят от маточина облекчава неразположенията в стомаха и червата, и действа успокояващо на нервната система.
Лайка
Лайката заздравява имунната система, успокоява стомашно-чревния тракт, помага при главоболия, стрес и безсъние. Тя е и несравним източник на антиоксиданти, които намаляват симптомите на настинки и грип.
Мурсалски чай
С имуностимулиращото си действие, мурсалският чай ще ти помогне да се справиш по-лесно с кашлицата, възпалените сливици, бронхита или настинката. Разбира се, по-добре е да го ползваш превантивно, а не по предназначение.
Липа
Обожавам да се разхождам по улиците и да ухае на липа! Обожавам и чая от липа. Използвай го не само топъл, но и студен с пресен лимон в горещите летни дни. Накратко, това е укрепваща напитка за целогодишно ползване.
Липата помага при запушен нос, раздразнено гърло, кашлица и висока температура, благодарение на своите антимикробни, противовъзпалителни, обезболяващи и успокояващи действия.
Невен
Чуден пример за противовъзпалителна и антивирусна билка, почитана в България. Използвай при ушни инфекции, възпалено гърло, настинки или стомашни проблеми като колит, гастрит и други.
Намира се лесно като чай, хранителна добавка и тинктура.
Бъз
Антиоксидантните и противовъзпалителни съединения в тази така любима на много българи билка съкращават продължителността на настинката и намаляват симптомите на грипа, както и успокояват инфекцията на синусите.
Можеш да си намериш бъз под формата на чай или сироп.
Мащерка
Мащерката, освен ароматна подправка, е и мощно оръжие срещу възпалено гърло, кашлица и различни респираторни инфекции.
Ако страдаш от храносмилателни проблеми, ще ти се притече на помощ. Приложи я при гастрит, диария, газ и други.
Можеш да пиеш чай, да дифузираш етерично масло или да си правиш инхалация с него.
Риган
Подобно на мащерката, може да се използва при усложнения на дихателните пътища като кашлица, астма и бронхит. Действа безотказно и при киселини или подуване на корема.
А още по-добре се справя поръсен върху салата от свежи зеленчуци, овкусени със студено-пресован зехтин.
Чубрица
Принадлежаща към семейството на ментата, популярната в кулинарния свят чубрица може да се ревърне в чай срещу стомашно-чревни проблеми, главоболия или кашлица.
Чубрицата спира развитието на редица гъбични и бактериални инфекции, затова не я пести при следващото готвене.
Босилек
Този представител на растителния свят, който се съчетава прекрасно с домати и маслини, показва завидни умения да се справя с херпесни вируси, хепатит В и ентеровирус.
Може да се взима и под формата на хранителна добавка – свещен босилек, за укрепване на имунитета.
Розмарин
Розмаринът ми е любима подправка за риба или печени моркови с гхи.
Освен отличителен вкус и аромат, той предлага и антивирусна активност срещу херпесни вируси, ХИВ, грип и хепатит.
Чесън
Сърце не ми дава да завърша обзора на българските билки без да спомена и прекрасния български чесън. Наблягам на български, тъй като се намират куп негови вариации на нашия пазар, а е най-добре да купуваме родното производство.
Въпреки че не е билка, чесънът може да помогне срещу настинка, грип А и В, ХИВ, вирусна пневмония, дори и човешки папиломавирус, като засилва отговора на имунната система чрез стимулиране на защитните й клетки. Затова се снабди с добро количество чесън и го използвай всекидневно.
Ако имаш алергия към него или не понасяш миризмата, можеш да използваш под формата на хранителна добавка.
Други билки от необятния свят
Ехинацея
Съществуват доста проучвания, които доказват, че фитохимикалите в ехинацеята имат способността да намаляват вирусни инфекции и да лекуват проблеми в горните дихателни пътища.
Можеш да я намериш като тинктура, чай или хранителна добавка.
Андрографис
Произлизащ от Индия и Шри Ланка, андрографисът пристига с изключителен арсенал от антивирусни, антимикробни, антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Той не само облекчава различни симптоми на настинка, грип и други инфекции на горните дихателни пътища, но също така и тяхната продължителност.
Корен от астрагал
Астрагалът спада към семейство бобови. Той е способен да засили имунната система, да намали токсичността в организма и да предотврати стомашно-чревни възпаления.
Антивирусните и антибактериалните свойства на корена го правят подходящо средство срещу настинка и грип.
Можеш да го използваш под формата на чай, тинктура или капсули.
Лечебни гъби
Семейството на гъбите е повече от богато и изумително – включва шийтаке, рейши, майтаке, чага, кордицепс и тн. Всички представители имат широк спектър от ползи за здравето, включително антивирусни свойства.
Лечебните гъби могат лесно да се използват като превантивна мярка, тъй като съдържат глюкан – вид полизахарид, който засилва имунния отговор срещу грип и настинка.
Гъбите се предлагат в множество форми, включително тинктури, капсули и чайове.
Женшен
Коренът, стъблото и листата на тази древна китайска билка естествено повишават устойчивостта на организма към болести, като подобряват работата на всяка клетка във имунната система. Богата е на антимикробни съединения, които се борят с бактериалните и вирусни инфекции.
Използвай билката като превантивна мярка. Така, ако се сдобиеш със симптоми на настинка или грип, женшенът може да ги облекчи, както да съкрати продължителността на неразположението.
Разпространен е като хранителна добавка (капсули), но можеш да експериментираш и с тинктура.
Корен от женско биле
Коренът от женско биле е обещаващо допълнение към лечението на грип благодарение на антивирусните и имуностимулиращи си свойства. Успява да спре вирусните клетки от възпроизвеждане, като едновременно с това намалява възпалението в организма и помага на клетките на тялото да се възстановят.
Женското биле може да облекчи симптоми като кашлица и болки в гърлото.
Предлага се под много форми, включително тинктури, чайове и капсули.
Маслинови листа
Още едно растение с отлични антивирусни свойства, които могат да се окажат полезни, ако често хващаш настинки или се сдобиеш с грип, пневмония, туберкулоза и други респираторни инфекции.
Можеш да си вземеш екстракт, чай или хранителна добавка, за да си поддържаш имунната система и да й осигуриш допълнителни антиоксиданти.
Хидрастис
Счита се за естестевен антибиотик заради аинтибактериалните и антивирирусните си възможности. Хидрастисът унищожава инфекциите и може да помогне още при първи симптоми на настинка и грип (възпаление на гърло и синуси, кашлица и други). Допълнително подпомагайки функцията на черния дроб и храносмилателна система, успява да укрепи цялостно имунитета.
Червен корен
Червеният корен произхожда от Южна и Северна Америка. Въпреки че не е толкова популярен избор като някои от гореизброениете билки, можеш да го включиш към лечението си на респираторни инфекции. Има завидни умения да се бори с възпалено гърло, бронхит, тонзилит, запушен нос, висока температура, главоболие и умора.
Освен това може да ускори процеса на възстановяване и детоксикация на организма.
Обикновено се предлага под формата на тинктура, капсули или чай.
Джинджифил
Коренът от джинджифил е по-скоро подправка, но определено заслужава внимание тъй като става все по-популярен не само в кулинарните среди, където успешно променя вкуса на всяко ястие.
Направи си чай в домашни условия и му позволи да изчисти токсините от тялото ти, да ти раздвижи лимфната система и да потуши всякакви възпалителни процеси, причинени от бактерии, вируси или паразити.
Обели и нарежи едно парче с големината на палец, запари го във вряща вода за 15-тина минути и се наслади на чая с малко пресен лимонов сок.
Куркума
Куркумата, друга подправка, предлага мощни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, дължащи се основно на едно от съединенията й – куркумин.
Куркумата подпомага възстановителния процес при редица заболявания, включително Алцхаймер, артрит, колит, екзема, подагра, псориазис и много други.
Подсили действието й в ястията като я комбинираш с черен пипер.
Ако решиш да се спреш на хранителна добавка, избери комбинация от куркумин и пиперин (активната съставка в черния пипер).
Какво работи за мен
Определено ми е трудно да дам еднозначен отговор. Като за начало, доста често пия чай от мента и липа, дори през лятото. Обичам ги както топли, така и студени с резенчета лимон и други цитрусови плодове.
Също така, използвам всякакви добре известни български билки в ястията си. Когато са в сезон ги предпочитам пресни, но слагам и сушени. И по много! Защото тайната на вкусната храна обикновено се крие в подправките.
От чуждоземните представители съм взимала под формата на добавки ехинацея, женшен и корен от женско биле. Първите две за общо укрепване на имунитета, а последната – за стомашни проблеми. Няма да крия – дълго съм приемала и китайски гъби под формата на капсули, но след назначаването им от лекар. А към момента просто се радвам на гъбата шийтаке в кулинарията и винаги когато имам възможност си я купувам от български производител.
Двете международни билки, които винаги имам налични вкъщи, са джинджифил и куркума. Джинджифилът го предпочитам пресен и го правя постоянно на чай, особено през зимата. Куркумата по-рядко я използвам прясна, но когато го правя, ми е пръв помощник за постигане на жълт цвят при боядисването на великденските яйца.
В резюме, разкрих ти една малка част от величественото кралство на билките и техния лечебния потенциал. Обърнах внимание и на чесън, джинджифил и куркума, които само и единствено могат да подпомогнат имунната ти система да се справи с всякакви изпречили й се по пътя предизвикателства.
Съвет от мен – ако решиш да използваш някоя от изброените билки за превенция или лечение, не забравяй да се консултираш с твоя лекар или фармацевт билкар, които имат холистичен поглед върху здравословното ти състояние.
Защо? Защото природата ни е дала много възможности, но всеки един от нас има индивидуални нужди и цели към днешен момент.
Също така, всяка билка има и противопоказания, особено при продължително ползване. Давам три примера – джинджифилът може да разрежда кръвта, следователно не е препоръчително да се използва във високи дози от хора, които приемат антикоагуланти; с куркумата пък трябва да внимават всички, които имат проблеми с жлъчката; женското биле може да повиши нивата на естроген в тялото и не е препоръчително при рак на гърдата или яйчниците, ендометриоза, миома на матката, както и при хипертония, хипокалиемия и еректилна дисфункция.
Това далеч не означава, че не трябва да използваш дадена билка като подправка към храната или като чай. Означава, че е хубаво да си отговорен към тялото си и да потърсиш съвет от квалифициран специалист, когато решиш да пробваш хранителна добавка или тинктура, за да извлечем максимална полза от това.
Не спирай да си любопитен, да изучаваш силата на природата и да я каниш в дома си. Възползвай се от всичките й дарове, за да намалиш шанса на болестите да вземат превес над доброто състояние на духа и тялото ти.
И както казваше (май) Капитан Планета – силата е в теб!
Използвани източници:
- Axe, J. Use Antiviral Herbs to Boost Immune System and Fight Viruses. (2020). https://draxe.com/nutrition/antiviral-herbs/#Top_Antiviral_Herbs
- Jockers, D. Immune Boosters: 12 Natural Immune System Modulators. https://drjockers.com/immune-boosters-modulators/
- Ling, S. Essential Herbs To Boost Immunity, According To Ancient Practices. (2016). https://www.mindbodygreen.com/0-25420/essential-herbs-to-boost-immunity-according-to-ancient-practices.html
- Kubala, J. 15 Impressive Herbs with Antiviral Activity. (2019). https://www.healthline.com/nutrition/antiviral-herbs#5.-Garlic
- Сребролистна липа като потогонното средство. https://bilki.bg/encyclopedia-bilki/srebrolistna-lipa-kato-potogonnoto-sredstvo.html
-
Чубрица градинска, действие и приложение на билката. https://bilki.bg/encyclopedia-bilki/chubritsa-gradinska.html
Собственикът на сайта blissfulhearts.bg предоставя информация от медицински източници и научни проучвания, както и от личен опит. Посетителите на сайта да не използват предоставените материали без предварителна консултация със здравен специалист или лекар.